רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

נישואין

5 שיעורים שגברים צריכים ללמוד על יחסים מוצלחים

ט׳ באדר ב׳ ה׳תשס״ח ט׳ באדר ב׳ ה׳תשס״ח 16/03/2008 | מאת Tzvi

כמו גברים רבים בימינו, קיבלתי כל כך הרבה מסרים על איך הגבר צריך לנהוג בקשר הזוגי, עד שהתבלבלתי. התחלתי לחקור מה מקומו האמיתי של הגבר במערכת היחסים הזוגית – המסקנות לפניכם.

צביקה הוא בעל רגיש, ומתאמץ מאוד לרצות את אשתו מירי, אבל כשיש בעיה שצריכים להתמודד אתה, הוא נראה אדיש. כשהיא מבקשת לשמוע את דעתו לגבי החלטה כלשהי, הוא עונה, "מה שאת חושבת". הוא רוצה להיות נחמד, אבל הוא לא מבין שהוא מתסכל אותה.

אני מבין מדוע צביקה אינו בטוח בתפקידו. כמו גברים רבים בימינו, קיבלתי כל כך הרבה מסרים על איך הגבר צריך לנהוג בקשר הזוגי, עד שהתבלבלתי. מדי כמה שנים, התקשורת נותנת לנו רעיונות חדשים על מה שנדרש מן הגבר. במשך זמן מה, זה היה "הבחור הרגיש של העידן החדש". ואחר כך, "טיפוח עצמי" ותפיסה שגברים צריכים לפתח את הצד הנשי שבתוכם.

שמעתי גברים נשואים שאומרים לגברים צעירים מהם שהמפתח לנישואין יציבים הוא: "כן, מותק." קיבלתי אימיילים מלאים בבדיחות שלועגות לגברים – כמו, למה פסיכואנליזה של גברים קלה יותר? כי לא צריכים להחזיר אותם לילדות.

בטלוויזיה, עברנו מ'אבא יודע הכי טוב' - שם היה האב גבר חכם ואכפתי שלא טעה מעולם, להומר סימפסון - מוקיון שלא מסוגל לעשות שום דבר כמו שצריך. האם הומר סימפסון משקף באמת את מה שאנשים חושבים שגבר צריך להיות? בסקר עדכני שנערך בקנדה, למעלה מ-25% מהאבות בגילאי 18-34 מזדהים עם הומר סימפסון כשהם מדברים עם ילדיהם על נושאים מורכבים, וכמעט 20% מהילדים הבוגרים, באותו טווח גילאים, מזהים את אבא שלהם עם הומר.

עם כל כך הרבה רעיונות מבלבלים, התחלתי לחפש אחר החוכמה המתארת את תפקידו של הגבר במערכת יחסים. קראתי ספרים על נישואין. הם לא אמרו לי כלום. קראתי ספרים יהודיים על נישואין. הייתה בהם המון חוכמה, אבל אני חיפשתי אחר עצה ברורה לגבי דרכו של הגבר.

ואז חזרתי למקורות היהודיים עצמם. התחלתי באדם - הראשון בעולם שמתואר במערכת יחסים זוגית. אדם היה לבד. הוא רצה אישה. הוא ביקש מא-לוהים אישה וא-לוהים ברא את חוה להיות "עזר כנגדו" (בראשית ב, יח).

עזר כנגדו? מה זאת אומרת? חיפשתי במפרשים שבתחתית העמוד שציטטו את הגמרא: "זכה – עזר; לא זכה – כנגדו להילחם".

אם גבר עובד על עצמו ומפתח את עצמו להיות ראוי, האישה תהיה השותפה שלו. אם הוא לא, היא תהיה נגדו.

המשפט הבודד הזה שינה את כל המבט שלי על הזוגיות. המסר: העבודה מוטלת על הגבר. זו אחריותו. תפסיק להאשים אחרים. אם גבר עובד על עצמו ומפתח את עצמו להיות ראוי, האישה תהיה השותפה שלו. אם הוא לא, היא תהיה נגדו.

מה קרה אחר כך בקשר הזוגי הראשון בעולם? אדם וחוה היו בגן עדן. הייתה להם מצווה אחת: לא לאכול מעץ הדעת.

חוה אוכלת ונותנת מהפרי לאדם. הוא אוכל אותו. אחר כך הוא מסתתר בין הצמחים וא-לוהים שואל אותו: אדם, האם אכלת מפרי עץ הדעת שממנו ציוויתי עליך לא לאכול?

מה עושה אדם? האם הוא לוקח אחריות על מה שקרה?

לא. הוא אומר לא-לוהים, "האישה שנתת עמדי, היא נתנה לי מן העץ ואוֹכֵל."

לא האמנתי למראה עיניי. הוא נכנע למעשה שידע שאסור לעשותו ואז האשים את אשתו. חשבתי שרק הגברים של היום עושים את זה.

האם האשמת אשתו עזרה לאדם לחמוק מאחריות? א-לוהים לא אמר, "הבנתי – היא דחפה אותך לזה. אתה לא אשם במה שקרה." בדיוק להפך: הוא מעניש את אדם על שאכל מן הפרי, וגם על כך שלא השתמש בשיקול דעתו. אני חושב שיש משמעות רבה בכך שאחד הלקחים הראשונים, בתחילת ספר בראשית, עוסק בתפקידו של הגבר במערכת הזוגית.

החיפוש שלי הוביל אותי לגלות המון חוכמה נצחית שבמשך דורות רבים לימדו אבות את בניהם – חוכמה שהיא כל כך רלוונטית היום. היעדרותו של האב בימינו – בין אם כתוצאה משעות עבודה רבות או בגלל גירושין – גרמה לכך שהמון בנים גדלו בלי מודל לחיקוי של דמות אב חזקה.

הנה חמישה דברים שלמדתי בחיפושיי אחר "דרכו האידיאלית של הגבר במערכת הזוגית":

שיעור ראשון: קח אחריות

למד מאדם. אל תעשה דברים שאתה יודע שאינם נכונים ואז תאשים אחרים. אם אתה טועה, קח אחריות על מעשיך. הבעל אמור לנהל בחוכמה את משק ביתו. מנהל לוקח אחריות. כפי שלמד אדם, גבר שמאשים אישה על מה שהשתבש אינו זוכה לאהדה. לעתים קרובות הוא עדיין נחשב אחראי. אנשים ישאלו אותו, "למה נתת לזה לקרות?" גבר צריך להתבונן בעצמו ולראות כיצד הוא יכול לשנות את מעשיו כדי לטפל כראוי במצבים דומים.

שיעור שני: גלה מנהיגות

אם גבר רוצה להיראות בעל ערך, ושתהיה לו מערכת יחסים טובה עם אישה, הוא צריך לגלות מנהיגות. כשהוא רואה מצב שאיתו צריכים להתמודד, הוא צריך לעשות את הצעד ולטפל בו. אנשים מעריצים את אלה שצועדים קדימה ראשונים ומטפלים במצבים קשים. אנחנו לא מעריצים את אלה שעומדים מרחוק ומחכים שמישהו אחר יפתור את הבעיה.

יש גברים שנמנעים מלתפוס את המושכות משום שהם אינם רוצים שיבקרו אותם. הם חושבים שהם 'משחקים על בטוח'. אבל גבר צריך לומר: "אני אטפל בזה", ולנקוט יוזמה כדי למצוא פיתרון. אם אינך יודע מהו הפיתרון, עשה מה שעושים מנהיגים אחרים – התייעץ עם מקורות המידע הזמינים, שקיימים בשפע.

שיעור שלישי: היה החלטי

המלה בָּחוּר, מגלה את יכולת הבחירה של הנער הבוגר. גבר צריך להגיע להחלטות ולקחת אחריות על תוצאותיהן. אם הוא מסתייג מלהחליט, אשתו עלולה להתרעם עליו. יחד עם זאת, חלק מהיכולת להחליט זו הבנת גישתו של הזולת וגילוי גמישות. היא לא רוצה מישהו שישלוט בה, אבל היא גם לא רוצה מישהו שישאיר לה את כל ההחלטות. גבר שחושש מהחלטות שגויות, צריך להבין שהאדם היחיד שיכול להחליט הוא זה שאינו חושש לעשות שגיאות.

שיעור רביעי: היה חזק

המשנה שואלת: איזהו גיבור? ועונה: הכובש את יצרו (פרקי אבות ד, א). אדם שיכול להתגבר (שימו לב לשורש "גבר") על כעסו, עולה על אדם חזק מבחינה גופנית שיכול לכבוש עיר. התפוצצות מכעס עלולה לפגוע אנושות במערכת יחסים. אם אתה חושב שאינך מסוגל לשלוט בכעסך, דמיין שאתה כועס על מישהו, ואז הטלפון מצלצל ועל הקו נמצא הבוס שלך. האם תירגע? כמובן, או שתאבד את משרתך. הימנעות מכעס אין פירושה התקפלות מול כל יחס גרוע; עליך לקבוע ברוגע גבולות ליחס שאתה מקבל מאחרים.

שיעור חמישי: תהיה גבר

להיות גבר זה לא להיות מאצ'ו. הגבריות כוללת מערכת תכונות חיוביות של החלטיות, ביטחון עצמי, עצמאות, רמה מוסרית גבוהה, משמעת עצמית, כנות ויושר. לגבר גברי יש אומץ שמאפשר לו להתמודד עם קשיים, כאב או סכנה מבלי לסגת, למרות פחדיו.

נשים: בקשו מבעליכן לקרוא את זה. גברים: אם לאחר שנים של צפייה בהומר סימפסון, לא שמעתם מעולם על הרעיונות האלה, שאלו את נשותיכם מה הן היו רוצות. אולי תופתעו מתגובותיהן.

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן