רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

10 כללים: איך להפוך את העולם למקום טוב יותר

ב׳ באייר ה׳תשס״ט ב׳ באייר ה׳תשס״ט 26/04/2009 | מאת Tzvi

לחשוב בגדול, לפעול בקטן. הפיכת העולם למקום טוב יותר מתחילה אצל כל אחד מאיתנו – בבית, במשרד ובשכונה.

לכולנו יש כללים. לצחצח שיניים בוקר וערב. למרוח קרם הגנה לפני שהולכים לים או לבריכה. לקנות במכירות סוף עונה.

כללים אלה עשויים להפוך את חיינו לנוחים ונעימים יותר, אבל הם לא מגדירים את מהותנו כבני אדם. כדי להזין את נשמותינו, אנו זקוקים למטרות נעלות יותר.

אנו זקוקים לכללים שיהפכו את העולם הזה למקום טוב יותר.

לאחרונה, נתבקשתי על-ידי תלמיד ליצור רשימת כללים משלי. כללים אלה לא נועדו להחליף את עשרת הדיברות, אבל הם עשויים לעזור להתמקד בכיוון הנכון. להלן "10 הכללים שלי להפיכת העולם למקום טוב יותר".

 

 1. בחרו את מילותיכם בקפידה.
 2.  

   

 3. פעלו בכנות וביושר.
 4.  

   

 5. כבדו את הזולת.
 6.  

   

 7. היו נדיבים כלפי אחרים.
 8.  

   

 9. למדו דברי חוכמה.
 10.  

   

 11. פעלו למען מטרה נעלה.
 12.  

   

 13. היו צנועים.
 14.  

   

 15. התפללו.
 16.  

   

 17. ערכו דין וחשבון יומי.
 18.  

   

 19. היו אמיתיים עם א-לוהים ועם החיים.

 

1) בחרו את מילותיכם בקפידה

רכילות היא פצצת האטום המילולית של מערכות יחסים. היא הורסת נישואין, עסקים וחברויות. עצם זה שמשהו "נכון" או "קרה באמת", אין משמעותו שאתם חייבים – או אמורים – לומר אותו.

אנשים ברמה גבוהה מדברים על רעיונות, אנשים ברמה ממוצעת מדברים על דברים, אנשים ברמה נמוכה מדברים על אנשים אחרים. שאפו לרמה הגבוהה ביותר. מילה טובה בזמן הנכון יכולה לשנות חיים ולעורר השראה.

2) פעלו בכנות וביושר

מילותיכם הן שטר התחייבות. רמאות עשויה להקנות לכם כסף או הצלחה בטווח הקצר, אבל היא תעלה לכם ביוקר בטווח הארוך – במחיר של אובדן כבוד, אמון, אהבה ומערכות יחסים קרובות.

אם תענו תמיד בכנות, תימנעו מעשיית דברים שבעתיד תתקשו להסבירם.

3) כבדו אחרים

הלל הזקן ניסח זאת בצורה הטובה ביותר: "מה ששנוא עליך לא תעשה לחברך". כל אדם עלי אדמות נוצר בצלם א-לוהים. אם אינכם מכבדים אחרים, פירוש הדבר שאינכם מכבדים את בורא עולם.

4) היו נדיבים כלפי אחרים

עשו מאמץ מדי יום כדי לעזור לאחרים. החזיקו את הדלת פתוחה למען מישהו, עזרו להרים את סלי הקניות בדרך הביתה, הקשיבו כשהייתם מעדיפים לברוח, חייכו לאחרים ומצאו משהו נחמד לומר. המשמעות בחיים מגיעה מעשייה למען מטרות נעלות... ועזרה לאחרים היא מטרה אצילית ביותר.

5) למדו דברי חכמה

בפרקי אבות, ספר המוסר והערכים היהודי הקלאסי, כתוב: "אין בּוּר ירא חטא, ולא עם-הארץ חסיד". עליכם ללמוד דברי חוכמה כדי לדעת מה לעשות ומה לא לעשות, מה לומר ומה לא לומר. לימוד כזה עוזר לכם להתמקד ולהתפתח. הוא מסייע לכם להישאר מחוברים לאמונות ולערכים שלכם. התורה היא מאגר של חכמה, ספר הדרכה לחיים.

6) פעלו למען מטרה נעלה

שאפו להתעלות על עצמכם. כשתהיו על ערש דוויי, תביטו לאחור על חייכם. האם הייתם רוצים שהשנים שחלפו יימדדו במונחים של מספר החופשות שביליתם או מספר הסטייקים שאכלתם? או שמא הייתם מעדיפים להעריך את חייכם על פי הדברים שעשיתם כדי לעזור לאחרים ולהפוך את העולם למקום טוב יותר?

אפילו אדם אחד שעובד "יחד" עם א-לוהים, הופך לרוב. אתם יכולים לשנות את העולם, את הקהילה שלכם, את המשפחה שלכם, או את עצמכם. רדפו צדק והתנגדו לאי צדק ולרוע.

7) היו צנועים

החכמה מחלחלת רק לתוך אדם צנוע. אדם שחצן אינו מאפשר לדבר אחר להיכנס לתוכו, הוא מלא מדי בעצמו.

ענווה אין פירושה "לתת לאנשים לדרוך עליך"; ענווה פירושה שאתם יודעים בדיוק מהם הכישרונות והיכולות שלכם ויודעים שהם מתנה מבורא עולם. מה הייתם חושבים על אדם שאומר, "היי, תראו אותי, אני יכול לנופף בידי!"?

האם זה שונה כשמישהו אומר, "היי, תראו אותי – אני יודע חשבון דיפרנציאלי!"?

אל תתרברבו בגלל הפוטנציאל שלכם. הודו עליו לא-לוהים.

8) התפללו

א-לוהים לא זקוק לתפילותינו. אבל עלינו להתפלל, כדי להתמקד במקור השפע שלנו – הקב"ה. כשאנו יודעים מאין מגיעות המתנות שיש לנו, הדבר מאפשר לא-לוהים לתת לנו.

גם אם אדם לא מאמין בא-לוהים, עצם התפילה גורמת לו להבין, לפחות, שהוא עצמו אינו א-לוהים.

9) ערכו דין וחשבון יומי

צמיחה והישגים מגיעים רק על-ידי התמקדות ומאמץ. מדי יום שאלו את עצמכם:

 

 1. למען מה אני חי?
 2.  

   

 3. איך התקרבתי היום להשגת מטרתי?
 4.  

   

 5. כיצד התרחקתי היום ממטרתי?
 6.  

   

 7. האם אני יכול לשפר את מטרתי, ולהפוך אותה נעלה יותר?

 

10) היו אמיתיים עם א-לוהים ועם החיים

להיות אמיתיים עם א-לוהים, פירושו להבין כי למעשיכם יש תוצאות. אין מתנות חינם. בסופו של דבר יש תגמול על מעשים טובים ועונש על מעשים רעים... גם אם לא בעולם הזה, אז בעולם הבא.

להיות אמיתיים עם החיים פירושו להבין שאנחנו עומדים למות. רובנו סבורים שיש מין מועדון של אנשים שמתים, ואנחנו לא חברים במועדון הזה. אבל הכול מתים בסופו של דבר. אם היה לכם שעון על הטלוויזיה שמונה את הימים עד יום מותכם, לא הייתם קמים ומכבים את הטלוויזיה באיזשהו שלב, ועושים את כל הדברים שדחיתם עד היום?

 

***

 

זוהי הרשימה שלי. כדאי לכם לערוך רשימה משלכם. אחרי הכל, אלה החיים שלכם!

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן