רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

חוסן מנטלי: הכוח להתמודד מול אתגרי החיים

כ״ג בתשרי ה׳תשע״ט כ״ג בתשרי ה׳תשע״ט 02/10/2018 | מאת סלובי יונגרייז וולף

למדו כיצד להיפטר מהג'אנק פוד המנטלי וכיצד לרתום את הכוחות הרוחניים הטמונים בנשמתכם.

כשאנו רוצים לחזק את השרירים שלנו, הולכים לחדר כושר. זה דורש הרבה יזע, זמן ומאמץ, אולם בסופו של דבר מתחילים לראות שינויים. מרגישים טוב יותר ויש לנו יותר סיבולת.

ומה לגבי השכל? סיבולת רגשית היא הדבר שמחזיק אותנו בתקופות הקשות שנופלות עלינו באופן בלתי צפוי. סיבולת רגשית היא יותר מאשר כוח רצון – זוהי היכולת שלנו להתמודד עם אתגרים ועם נסיבות בלתי צפויות. לרוב אנו מגלים את השרירים המנטליים שלנו כשאנו עומדים בפני נסיון גדול שהחיים מציבים בפנינו. לעיתים אנו מתערערים בעקבות זאת ומבינים שאנו חלשים יותר מכפי שחשבנו.

כיצד נוכל לעזור לעצמנו לפתח חוזק ויכולת עמידה בלחץ?

להיפטר מהרגלים לא בריאים

כשנרצה להתחזק מבחינה גופנית, עושים ניקוי רעלים, מפסיקים לאכול ג'אנק פוד ומתחילים להרים משקולות.

כדי להתחזק מבחינה רגשית, עלינו לעשות את אותו הדבר.

נתחיל בכך שניפטר מהג'אנק פוד המנטלי שלנו. כשאנו מאכילים את עצמנו באמונות לא בריאות לגבי סיפור חיינו, הסיכויים שלנו להצליח, האשמות כלפי אחרים, אנו לא משיגים דבר. התנהגות זו משולה להורדת וירוס למחשב שלנו. לעולם לא היינו עושים זאת, כיוון שאנו יודעים איזה נזק זה גורם, אז מדוע אנו מזיקים לעצמנו מבחינה רגשית?

נתחיל לנקות את התוכנות הרגשיות המזיקות:

* ניפטר מאמונות לא בריאות ביחס לעצמינו. נפסיק לומר דברים בסגנון "אני אף פעם לא מנצח/ת", "אף אחד לא אוהב את הרעיונות שלי", "החיים שלי בלתי אפשריים". אנו נידונים לכישלון כשאנו רואים את עצמנו באור שלילי.

* נימנע מאמונות לא בריאות ביחס לאחרים. נפסיק לערוך השוואות. נפסיק לנטור לאחרים טינה על הצלחתם. אתגר – התנתקו מפייסבוק ומאינסטגרם לכמה שעות ביום וראו מה קורה. לא נרגיש מוגבלים מתוך אמונה שאנשים אחרים שולטים באורח החיים שלנו. ייתכן שישנם אנשים שמתסכלים אותנו, אולם אתם נוכל לבחור את התגובה שלנו אליהם.

אמי עליה השלום נהגה תמיד לומר, "אל תאפשרו לאנשים לחיות בתוך הראש שלכם בלי לשלם שכירות".

* ניפטר מאמונות לא בריאות שיש לנו לגבי החיים. אנו רגילים להשיג את כל מבוקשנו בלחיצת כפתור. שכחנו כיצד לחכות לדברים. היום יש דואר מהיר שמביא לנו את החבילות תוך זמן קצר. אנחנו מצפים. אנחנו רוצים. אנחנו מקבלים. סיפוקים מידיים גורמים לנו להרגיש שהחיים מסובכים בכל פעם שאיננו מגשימים את חלומותינו כהרף עין. אם זוהי הגישה שלנו, אנחנו נרגיש מתוסכלים ומאוכזבים.

שאלו את עצמכם: אילו אמונות לא בריאות מונעות ממני להיות המאסטר של חיי?

הרמת משקולות מנטלית

שלב 1: עבדו על שרירי הליבה

פירוש הדבר שעלינו לזהות את נקודות החוזק, הערכים והאמונות שלנו. כדאי שנשאל את עצמנו את השאלות הבסיסיות הבאות: האם אני מאמין ביכולת שלי להצליח? לאיזו מטרה כדאי לי להקדיש את הזמן שלי? איזה סוג אדם אני מקווה להיות? התמקדו והבהירו לעצמכם משימת חיים. הציבו מטרות יומיות ברות-השגה, גם אם הן נראות קטנות. מטרות אלה יכולות להיות תכונות אופי כגון, עבודה על ריסון ואיפוק כשהדברים לא מסתדרים. חשבו על כך כאילו אתם מתחילים בהרמת משקולות של 1 ק"ג, ומעלים את המשקל ככל שחולף הזמן. לאחר מכן הציבו מטרה מאתגרת קצת יותר. לדוגמה, מה יקרה בפעם הבאה שמישהו יגיד לי משהו שממש ירגיז אותי?

שלב 2: הקפידו על חלוקת אנרגיה חכמה

אם נשקיע כמות אדירה של אנרגיה בדאגות או בשליליות, כמה אנרגיה תישאר לנו כדי לחשוב בצורה חיובית?

נמגר את הנטייה לאפשר לאחרים לייאש אותנו, להקטין את החלומות שלנו, או להכניס אותנו ל'מצב דאגה'. לא נוכל לחזק את הליבה על-ידי בזבוז אנרגיה שלא לצורך.

ברגע שהראש מתחיל לקחת אותנו לכיוון שלילי, נעלה מחשבה חיובית כתגובה לשלילית. שליליות ודאגות הם זללני אנרגיה. כדי לבסס את החוזק המנטלי שלנו אנו זקוקים למקור כוח.

שלב 3: מצאו פרספקטיבה

למצוא פרספקטיבה פירושו שאנו מחליטים להתמקד בטוב או במטרה של כל מצב. נכון, ייתכן שתהיינה פעמים בהן יהיה לנו קשה לראות את הצד החיובי שבדבר. זו הכוונה כשאני מדברת על 'חוסן מנטלי'.

פעמים רבות אנו שואלים את עצמנו "למה?". למה זה קרה, למה הייתי צריך לעבור את זה? אולם, ללא ניקוד אפשר לקרוא את המילה גם כ- "לְמה" – לשם מה? לכן, במקום לשאול, למה אני, עדיף שנתחיל להרהר. מהי מטרת האתגר הזה? מה אני יכול ללמוד, כיצד אני יכול לצמוח, מהו הפוטנציאל המסתתר כאן, לגלות משהו על עצמי שמעולם לא ידעתי קודם לכן?

הדבר יוצר בנו עמידות ומביא אותנו לגדולה, במקום להיכנע לכישלון. פרספקטיבה מאפשרת לנו להרים את עצמנו ולהמשיך ללכת למרות הלחץ המכביד עלינו.

ראו את הטוב עכשיו. שאלו את עצמכם כיצד ניתן לחזק את הערכים והאמונות שלנו למרות האכזבות. ההצלחה תגיע כשנהיה מסוגלים להתמודד עם החיים ולשמור על תחושת ערך עצמי.

חוזק מנטלי פירושו שאנו מתגברים ואפילו מנצחים כשהחיים מעמידים בפנינו קשיים.

אנו זקוקים ליותר אנשים בחיינו ובחיי ילדינו, שיהוו לנו מודל לחיקוי של אנשים מוסריים וחזקים. עלינו ללמוד מאלה שיצרו חיים מלאי שפע וברכה ויכלו לקשיים.

אנו מוצפים בדיווחים רבים על גברים ונשים שנכנעו לחולשותיהם האנושיות.

באופן אישי בורכתי בהורים ובסבים ששרדו את להבות השואה ואת האובדן הבלתי נתפס, ועמדו בכך בגבורה. כשאני חושבת על חוסן מנטלי, אני יודעת שזכיתי להיות עדה לכוחה של הרוח האנושית. כשגדלתי, מעולם לא האכילו אותי ב'ג'אנק פוד רגשי'. תמיד היינו מודעים ליכולת שלנו ליצור, למצוא מטרה, להמשיך ללכת ולעולם לא לוותר. אבא שלי, שכל משפחתו נספתה, החל בחיים חדשים ומעולם לא שקע בעצב. הוא חי עם כזו שמחה שאני עדיין מתגעגעת אליה עד היום.

אמי, בתום הרצאה שנתנה באוניברסיטה, נשאלה על-ידי אחת הסטודנטיות: "רבנית, מדוע את תמיד מחייכת? עברת כל כך הרבה בחיים, מחנות ריכוז, אובדן בעלך. איך זה שאת תמיד מחייכת? אמרי לי, האם החיוך שלך מתחיל בשפתייך, או בלב שלך?"

אמי השיבה שהיא מעולם לא חשבה על כך באמת, אולם עכשיו, בעקבות השאלה, היא מבינה שהחיוך שלה חייב להתחיל בשפתיים. "בלב שלי יש לי הרבה דאגות. אני חשה כאב. אולם ברגע שאני מעלה חיוך על פניי, הוא מחלחל אל הלב שלי והופך את הכל לקל יותר". היא המחישה שוב את היכולת לעמוד בקושי, ליצור חיבור, להתגבר ולא ליפול לייאוש, למרות הקשיים העומדים בפנינו.

לכל דור יש את האתגרים שלו. לכל אדם יש את המבחן שלו בחיים. אנו יכולים לגלות את החוזק המנטלי הדרוש כדי לעמוד בקשיים ולרתום את הכוחות הרוחניים הטמונים בנשמתנו.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן