רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

על חשיבותה של השמחה.

ט׳ בטבת ה׳תשע״ט ט׳ בטבת ה׳תשע״ט 17/12/2018 | מאת גל בעל הנס

החיים נותנים לנו אימון כושר רוחני בחינם. בואו נשמח בהזדמנות שנפלה בחלקינו!

כולנו חווים כישלונות, אכזבות, חוסר מוטיבציה, עצבות, כעס ועוד רגשות שליליים כאלה מידי פעם. עם השנים זה מצטבר ומקשה עלינו לשמור את אותה שמחת ילדות שהייתה לנו פעם. פרשת השבוע (ויגש) מרתקת במיוחד ומלאה בתובנות לגבי התמודדות עם קשיים. ניגע באחד מהם.

על פרשיית יוסף הנמכר לעבד ועולה לגדולה במצרים, נכתב בספר הזוהר: "ניתן הכל ברצונם של בני אדם, כי אין טוב בם כי אם לשמוח ולעשות טוב בחייו... לשמוח בכל מה שיבוא עליו, הן טובות והן רעות, ולתת הודאה... ולעשות טוב בחייו. ומפרש, למה ישמח על הרעות, ואומר, כי אם המעשה שעשה גרם לו רע... יש לו לשמוח על הרע הזה שהגיע לו, כי הוא גרם לעצמו את זה, משום שהלך בלא ידיעה... ועתה כיון שכבר השיג ידיעה... כבר ידע לעשות טוב בחייו"

רק על המשפט הראשון ניתן לדבר שעות. על פי היהדות יש לך יותר בחירה ממה שאתה חושב. אתה מזמן לתוך חייך את הטוב ואת הרע, אם רק תלמד, תוכל לשלוט בזה יותר. ברמה הבסיסית ביותר, יש לנו את הבחירה איך להגיב למה שקרה לנו. הרי אם כבר נחתה עלינו המכה, מה יעזור לנו לכעוס, להיעצב, או להתמרמר? דווקא אם נשמור על השמחה שלנו, נוכל לצאת מזה מהר יותר.

היהדות שמה דגש מאוד חזק על השמחה. כל עבודה רוחנית מתחילה קודם כל בשמחה. הנסיון לעלות לדרגות גבוהות של מודעות בלי שמחה זה כמו לנסות לגלוש באינטרנט כשהמחשב לא מחובר לחשמל (והתכוונתי לגלוש דרך המחשב הנייח ולא דרך הטלפון, לכל הציניקנים...).

קל לשמור על השמחה כאשר הכל טוב. החכמה היא לשמור על שמחה גם כשלא הכל הולך כמו שרצינו, לנסות לראות איך הבחירות שאני עשיתי הביאו אותי לנקודה הזו במקום להאשים אחרים או את הסביבה, לבדוק מה אני יכול ללמוד מהמקרה, מה זה בא ללמד אותי, איפה השיעור שלי פה, מה הלקח שאני יכול לקחת לחיים. ואז לשמוח על השיעור שקיבלנו.

הרי אנחנו משלמים הון תועפות לאנשים שיקשו עלינו. אנחנו משלמים עבור לימודי תואר, משלמים למאמן כושר ולחדר כושר, משלמים לפסיכולוגים ומאמנים שעוזרים לנו להציף כאב על מנת לפתור אותו, משלמים לדיאטנים ועוד. וכשאנחנו מצליחים לצמוח מתוך הקשיים האלה אנחנו מלאי סיפוק ושמחה. אז החיים נותנים לנו שיעורים בחינם. כמה אנו צריכים לשמוח על המתנה ולראות במה "זכינו" לה ואיך אנחנו צומחים מתוכה.

קל לכתוב, קשה ליישם 🙂 אבל בהחלט שווה לנסות...

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן