רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

בחירה בקטנה

י״ח בטבת ה׳תשע״ט י״ח בטבת ה׳תשע״ט 26/12/2018 | מאת ירמיהו ראק

מתי בפעם האחרונה השתמשת בבחירה החופשית שלך?

הייחודיות של האדם באה לידי ביטוי בכוח הבחירה שבו. לעומת יתר בעלי החיים שפועלים על פי אינסטינקטים בלבד, לנו בני האדם יש בחירה חופשית – אנו צריכים לבחור בין רע לטוב.

כשאנו מדברים על "בחירה חופשית", אנו מדמיינים את הבחירה בין טוב לרע כדבר גדול ומשמעותי, החלטה שמשנה את החיים. האמת היא, שלא הרבה בחירות כאלה עומדות לפתחנו. בימים האפורים של השגרה לא כל כך יוצא לנו להחליט החלטות מוסריות גורליות.

האם אכן הבחירה באה לידי ביטוי רק במקרים קיצוניים, בתנאים מורכבים ורבי משמעות?

אורח טוב ואורח רע

התלמוד במסכת ברכות מביא את דברי החכם רבי שמעון בן זומא, וכך הוא אמר: "אורח טוב מהו אומר, כמה טרחות טרח בעל הבית בשבילי, כמה בשר הביא לפני, כמה יין הביא לפני, כמה גלוסקאות (מאפים) הביא לפני. וכל מה שטרח לא טרח אלא בשבילי! אבל אורח רע מהו אומר, מה טורח טרח בעל הבית זה, פת אחת אכלתי, חתיכה אחת אכלתי, כוס אחת שתיתי. כל טורח שטרח בעל הבית זה לא טרח אלא בשביל אשתו ובניו".

נתאר לעצמינו את המקרה. שני אורחים מתארחים באותו בית. יושבים אחד ליד השני סביב השולחן, ושניהם מקבלים את אותה מנה בדיוק, את אותו יחס. כשהם יוצאים כל אחד מהם מספר סיפור שונה לגמרי. האחד שמח וטוב לב, כולו מלא בהודאה על היחס הטוב והאכפתיות שגילו כלפיו. לעומת זאת, השני, לקח הכל כמובן מאליו, ממורמר ובלי מצב רוח. אפילו שאכל ושתה הוא תמיד מתלונן "אכלו לי שתו לי".

נקודת מבט

אז מהו ההבדל בין השניים?

בחירה אמיתית איננה היכולת לשנות את המציאות. המציאות ברובה הגדול מוכתבת לנו מגבוה. הכוח שלנו לבחור הוא היכולת לקבוע איך המציאות השרירותית הזו תיתפס בתודעה שלנו, ובעצם איך היא תשפיע עלינו. אותה מציאות יכולה להיות רעה ויכולה להיות טובה. אם נבחר בטוב ונסתכל על העולם שסביבנו בעיניים חיוביות, יהיה לנו טוב, ואם לא – השליליות שלנו תצבע בצבע שחור גם דברים שאמורים לשמח אותנו.

אם נלמד להתבונן ולהבחין בטוב שנפל בחלקנו, זו תהיה בחירה בטוב

מרכז העולם

התלמוד שם, מביא אמרה נוספת של אותו חכם בזמן שראה התקבצות גדולה של בני אדם: "ברוך חכם הרזים וברוך שברא כל אלו לשמשני. הוא היה אומר כמה יגיעות יגע אדם הראשון עד שמצא פת לאכול חרש וזרע וקצר ועמר ודש וזרה וברר וטחן והרקיד ולש ואפה ואחר כך אכל ואני משכים ומוצא כל אלו מתוקנין לפני וכו' ".

מקריאה שטחית אמירה זו נראית מוזרה ודי יומרנית. כל העולם נברא כדי לשמש אותו?! אלא שבהקשר לחלק הקודם שהזכרנו הכל מובן. רבי שמעון בן זומא הכיר בכל הטוב שהיה סביבו, ראה את הטוב שהוא מקבל מכל בני האדם. בכל פרוסת לחם הוא זיהה את התהליך המורכב שהיה צריך לקרות כדי שיתאפשר לו לאכול. הוא היה אורח טוב בעולם הזה!

לבחור משקפיים

חשיבה כזו ממלאת את האדם בהכרת הטוב עצומה, ובתחושה של שמחה עצומה. כמה טוב מורעף עליו. כמה דברים טובים אנחנו מקבלים בלי שנשים לב.

אם נלמד להתבונן ולהבחין בטוב שנפל בחלקנו, זו תהיה בחירה בטוב. עלינו להחליט באילו משקפיים נסתכל על החיים שלנו. האם במשקפיים העכורות והמטושטשות, או במשקפיים הבהירות והצלולות.

גם אנחנו נוכל לראות את העולם כאילו נועד עבור כל אחד ואחת מאיתנו, כל אדם יכול להיות בפסגת העולם – אם רק יבחר בכך! 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן