רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

שבת שלום שבוע

שבת שלום שבועי

תרומה (שמות כה:א-כז:יט )

מאת קלמן פקהויז

פרשת תרומה

 מה עליכם לעשות כדי להבטיח שתגיעו לעולם הבא? היה פעם עגלון, איש פשוט, ששאל שאלה זו את חפץ חיים, הרב ישראל מאיר כגן. החפץ חיים – הרב הגדול ביותר בדורו – יעץ לו, "תפתח גמ"ח, חברה להלוואות חינם".

בפרקי אבות פרק א, משנה ב, מציינת המשנה: "שִׁמְעוֹן הַצַּדִּיק... הוּא הָיָה אוֹמֵר: עַל שְׁלשָׁה דְבָרִים הָעוֹלָם עוֹמֵד, עַל הַתּוֹרָה וְעַל הָעֲבוֹדָה וְעַל גְּמִילוּת חֲסָדִים".

התלמוד, יבמות ע"ט, מספר לנו כי העם היהודי ניכר ב- 3 תכונות: בהיותו רחמן, ביישן (בעל רגישות מוסרית) וגומל חסדים. כיצד אנו מביאים תכונות אלה לידי ביטוי – זה כבר תלוי בדמיון של כל אחד מאיתנו, ביצירתיות וברגישות לצרכיהם של אחרים.

כשאדם חושב על חברה להלוואות חינם, הוא בדרך כלל חושב על ארגון שמלווה כסף ללא ריבית (הלווה נותן צ'קים דחויים חודשיים ויש לו שני ערבים). הדבר תואם לרמה הגבוהה ביותר של צדקה מתוך 8 המעלות בצדקה של הרמב"ם (צדיקות – נדבנות לאחרים) - לעזור לאדם לפני שהוא הופך לעני – באמצעות הלוואה או על-ידי מציאת עבודה עבורו או הזדמנות עסקית. המוטו הוא: לתת לאנשים הזדמנות לעמוד על שתי הרגליים בכבוד.

בירושלים (ובקהילות יהודיות רבות אחרות) עם זאת, יש אלפי סוגים שונים של גמ"חים. אם יש למישהוארוע משפחתי, יש גמ"חים שמהם ניתן להשאיל שולחנות, כיסאות, ואפילו צלחות וכלי כסף! אם זה שבת ובית המרקחת סגור, אפשר לפנות לגמ"ח תרופות. ראש העיר הקודם של ירושלים, אורי לופוליאנסקי, החל את הקריירה שלו בכך שהקים גמ"ח – יד שרה – לציוד רפואי, כולל מיטות, כסאות גלגלים ומכונות חמצן. יד שרה צמחה והפכה למוסד המגלגל מיליוני דולרים ומסייע לאנשים בכל רחבי הארץ... ואורי לופוליאנסקי גויס למועצת העיר ירושלים ובסופו של דבר הפך לראש העיר!

שמלות כלה הן יקרות מאוד. בגמ"ח שמלות כלה ניתן לשאול שמלה, לשלם על תיקונים, ללבוש אותה, לנקות אותה ולהחזיר אותה. חנויות וכלות תורמות את השמלות. 

בפרקי אבות, פרק ד, טז-יז, מלמד הכתוב: "רַבִּי יַעֲקֹב אוֹמֵר: הָעוֹלָם הַזֶּה דּוֹמֶה לַפְּרוֹזְדוֹר בִּפְנֵי הָעוֹלָם הַבָּא. הַתְקֵן עַצְמְךָ בַפְּרוֹזְדוֹר, כְּדֵי שֶׁתִּכָּנֵס לַטְּרַקְלִין". לאחר מכן הוא ממשיך ואומר, "הוּא הָיָה אוֹמֵר: יָפָה שָׁעָה אַחַת בִּתְשׁוּבָה וּמַעֲשִׂים טוֹבִים בָּעוֹלָם הַזֶּה, מִכָּל חַיֵּי הַעוֹלָם הַבָּא. וְיָפָה שָׁעָה אַחַת שֶׁל קוֹרַת רוּחַ בָּעוֹלָם הַבָּא, מִכָּל חַיֵּי הָעוֹלָם הַזֶּה".

בעולם הבא אין הזדמנות לקיים מצוות או לעבוד על שיפור עצמנו או שיפור העולם. איזו דרך טובה יותר יש ליהנות בעולם הזה ובעולם הבא מאשר לסייע לאחרים על-ידי הקמת גמ"ח?

הקב"ה בכבודו ובעצמו אומר על אברהם אבינו, "כִּי יְדַעְתִּיו, לְמַעַן אֲשֶׁר יְצַוֶּה אֶת-בָּנָיו וְאֶת-בֵּיתוֹ אַחֲרָיו, וְשָׁמְרוּ דֶּרֶךְ יְהוָה, לַעֲשׂוֹת צְדָקָה וּמִשְׁפָּט" (בראשית, יח, יט). אם ברצונכם לדעת יותר על מה שהתורה מלמדת ביחס לנדיבות ועזרה לזולת, אני ממליץ בחום על ספר החובה הקלאסי אהבת חסד של חפץ חיים.

 

סיכום פרשת השבוע

פרשת השבוע היא חלומו של כל אדריכל או מעצב פנים. היא נפתחת בכך שאלוהים פוקד על משה להורות לעם היהודי לתרום את החומרים הדרושים לבניית המשכן, בית המקדש הנודד.

התורה ממשיכה בהנחיות לבניית ארון הברית, השולחן, המנורה, אזור הקודש (האזור המרכזי המכיל את ארון הברית, המנורה, מזבח הנחושת והשולחן), קרשי המשכן המהווים את קירות המשכן, הפרוכת (המפרידה בין קודש הקודשים בו נמצא ארון הברית, משאר חלקי בית המקדש של איזור הקודש), המזבח ויריעות המשכן (הווילונות המקיפים שיצרו מלבן פנימי שהיה גדול בערך פי 15 מאזור הקודש).

* * *

דבר תורה

התורה מציינת:

"וְיִקְחוּ-לִי תְּרוּמָה:  מֵאֵת כָּל-אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ, תִּקְחוּ אֶת-תְּרוּמָתִי" (שמות כה, ב).

רש"י, הפרשן הדגול, מסביר לנו ש"ויקחו לי" פירושו שכל התרומות לדבר של קדושה צריכות להיתרם עם כוונה שהיא למען מטרה קדושה. השאלה היא, מה זה משנה מהן כוונותיו של אדם כל עוד הוא עושה מעשה טוב?

הרב יהודה לייב חסמן מבהיר את תפקידן של הכוונות באמצעות דוגמה. נניח שישנו אדם שרוצה להבטיח שלכל ילד בקהילה יהיה חלב לארוחת הבוקר. לא משנה מה מזג האוויר, הוא מביא חלב מדי בוקר. מה הייתם אומרים על אדם זה? קרוב לוודאי שהייתם מחשיבים אותו כאחד הצדיקים הגדולים, אדם בעל לב רחב מאוד.

עם זאת, מה הייתם חושבים על אותו אדם, אם הייתם יודעים שהוא מביא את החלב רק בגלל שמשלמים לו לעשות זאת? אז כבר לא הייתם מחשיבים אותו לצדיק, נכון? עכשיו הוא פשוט חלבן. 

באופן דומה, כך הדבר לגבי כל מה שאנו עושים. אם אנו זוכרים שאנחנו ממלאים את מצוות האל לגמילות חסדים, אז אפילו המפגש היומיומי ביותר בעבודה יכול להפוך למקפצה לרמה רוחנית גבוהה יותר. נהג האוטובוס כבר לא סתם נוהג באוטובוס, הוא עוזר לאנשים להגיע לעבודה, לחנות או למשפחה שלהם. המעשה יכול להיות מעשה טוב עם כוונת האדם או בלעדיה, אולם ההתפתחות באופיינו וברמת הרוחניות שלנו תלויה בכוונותינו!

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן