רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

להיות שלמים עם הפעולות שלנו

ו׳ בניסן ה׳תשע״ט ו׳ בניסן ה׳תשע״ט 11/04/2019 | מאת גל בעל הנס

מהו שורש הפעולות שלנו ומהי ההשפעה שיש לזה? איך משיגים שינוי אמיתי בחיים?

בפרשת השבוע (מצורע) נכתב " וְהִנֵּה נִרְפָּא נֶגַע-הַצָּרַעַת, מִן-הַצָּרוּעַ." (י"ד, ג'). כותב הרב יוסף חיים (הבן איש חי): "מדוע הוצרכה התורה - לכתוב את המילה 'מן הצרוע', היה צריך לכאורה להכתב 'והנה נרפא נגע הצרעת', ואנו נדע בעצמנו שהנגע נרפא מן הצרוע ולא מאדם אחר".

ידוע שהצרעת באה בעקבות לשון הרע ורכילות. הריפוי שלה הוא כאשר האדם חוזר בתשובה מחטאו. חזרה בתשובה אינה אומרת לבישת שחורים, ולימוד בישיבה. חזרה בתשובה כוללת ארבעה שלבים:

שלב א' – חרטה – להכיר במידת הנזק ולחוש חרטה אמיתית על כך.

שלב ב' – עזיבת החטא – להפסיק מייד את ההתנהגות המזיקה.

שלב ג' – וידוי – לבטא במילים את הטעות, ולבקש סליחה.

שלב ד' – קבלה לעתיד – להתחייב ברצינות שלא לחזור על טעות החטא בעתיד.

זהו תהליך של שינוי עמוק על התנהגות שאנו באמת מתחרטים עליה. ניתן לחזור בתשובה מכעס, מרכילות, מגניבה, מעצלות, מפגיעה בזולת ועוד. 

הרב מסביר כי בפסוק הנ"ל נכתב "מן הצרוע" על מנת להדגיש שהתשובה על חטא לשון הרע תבוא מן הצרוע עצמו, שהוא בעצמו יתעורר לשינוי ולא שהיסורים של הצרעת הם יעוררו אותו לעשות שינוי. כי אם אלו היסורים שמעוררים אותו, אין ערובה שבאמת הוא ירפא מנגע הצרעת.

הרבה פעמים אנו מקבלים על עצמינו דברים רק בגלל לחץ חיצוני ולא מתוך הכרעה פנימית ערכית. כמאמר הבדיחה המפורסמת, אם אתה רוצה לזכור את יום הנישואין שלך לתמיד, שכח אותו פעם אחת. אנו מגיעים לפעמים למצב שמשקיעים בזוגיות רק כדי לרצות את הצד השני, משקיעים בעבודה רק אחרי שקיבלנו על הראש מהבוס, עושים דיאטה רק כדי לרצות נורמות חברתיות, מפסיקים להגיד דברים פוגעים רק כי החבר הפסיק לדבר אתנו, ועוד...

למעשה, הרבה דברים שאנחנו מקבלים על עצמינו, או שאנחנו לא מתמידים איתם או שאנחנו עושים אותם עם קונפליקט פנימי עמוק אשר משפיע על איכות השינוי והתחושה שלנו במהלכו. הפסוק בא ללמד אותנו שכל עוד לא עשינו תשובה מלאה של חרטה, עזיבת ההתנהגות המזיקה, וידוי מלא מעומק הלב וקבלה כנה לעתיד, השינוי שלנו לא יהיה שורשי מספיק ולא יחזיק מעמד. כל עוד השינוי לא מגיע מאיתנו והוא נתון להשפעה חיצונית, הוא לא יהיה איכותי מספיק.

כדי להשיג שינוי אמיתי בחיינו, עלינו להתבונן במעשה המזיק שאנו רוצים לשנותו עד כדי מיאוס בו, להתחרט עליו באמת, להפסיקו מייד ובלי תירוצים, להתוודות מול עצמינו, משפחה, חברים, היומן, הבורא (כל אחד וההעדפות שלו) ולהתחייב ברצינות לשינוי. אם נעשה זאת לאורך זמן החיים שלנו יהיו איכותיים לאין ערוך והיכולת שלנו לחולל שינויים בעצמינו תגדל כל הזמן.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן