רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

הורות

אשת השנה - נערה בת 16

כ״ח בכסלו ה׳תש״פ כ״ח בכסלו ה׳תש״פ 26/12/2019 | מאת אבינועם הרש

דורה של גרטה טונברג והנוער שלנו, דור ה z, הושפל והושמץ. נקודה למחשבה.

נראה שאין נער או נערה שנשארו אדישים לידיעה הבאה

"מגזין טיים הודיע בצהריים (ד') כי אשת השנה שלו היא הנערה השבדית גרטה טונברג, שהפכה בשנה האחרונה לאחת הבולטות ביותר בתנועת המחאה שדורשת מממשלות העולם לפעול לצמצום פליטות גזי החממה ולהיאבק בתופעת ההתחממות הגלובלית.

טונברג, בת 16 בלבד ובת של שחקן וזמרת (שייצגה את שבדיה באירוויזיון), התפרסמה מאז הובילה את שביתת התלמידים בשבדיה באוגוסט 2018. היא ישבה אז מחוץ לפרלמנט השבדי בדרישה לפעולה נגד שינויי האקלים.

המחאה שהובילה בארצה הפכה בשנה האחרונה לגלובלית, עם הפגנות המוניות של תלמידים ברחבי העולם, גם בישראל. "טונברג החלה תנועה גלובלית בכך שהבריזה מבית הספר", כתבו במגזין טיים בדברי ההסבר בבחירה בה כאשת השנה. "היא בילתה את ימיה מחוץ לפרלמנט השבדי, החזיקה שלט שהיה צבוע באותיות שחורות על רקע לבן, שקרא Skolstrejk för klimatet: שביתת לימודים למען האקלים".

פורסם בynet 11.12.19 , 14:50

*

וחשבתי לעצמי: כמה פעמים דור הZ הוקטן ונאמר עליו שהוא עצלן וסוציומט וחושב רק על עצמו ולא מסוגל להתנתק מהסמרטפון, ובכלל, מה כבר נער יכול לדעת מהחיים בגיל 16 והוא לא סגור על עצמו ועוד יש לו אלף פעם הזדמנות לשנות את דעתו?

אולי הכול נכון וחלק מהנוער באמת מכור לסמרטפונים וחלק באמת לא יודעים מה רוצים מהם וחלק עדיין מבולבלים אבל אולי גם כדאי בעקבות הבחירה הזו בגרטה, שנחליף את הדיסק ונתחיל להסביר לנוער הזה כמה שהוא דווקא גדול וענק ויכול עם הכוחות שלו להפוך את העולם כבר עכשיו, כבר היום.

*

נערה נוספת שהפכה את העולם והיא אפילו משלנו: עדי אלטושלר שהקימה בגיל 16 את תנועת הנוער 'כנפיים של קרמבו' שמתהדרת היום במעל 5000 חניכים בעלי מוגבלויות. האם היו לה אילו אמצעים מיוחדים או משאבים יוצאי דופן כשהקימה את התנועה הזו מעבר לרעיון השראה ונחישות?

ואם עדיין לא השתכנעתם כמה כל אחד יכול היום להרים מיזם התנדבותי יוצא דופן, כדאי לצפות בסרטון הבא, גברת עם סלים:

ותבינו כמה שהיום, ודווקא עם היכולות שיש לנו היום, ניתן להפוך את העולם בעזרת רעיון פשוט, מסירות ללכת עם החלום שלנו עד הסוף והרבה השראה וכוח רצון.

וזה כבר נוער נפלא, תלוי אך ורק בנקודת המבט שלנו.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן