רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

הורות

חזרה לבית הספר בזמן קורונה: איך להרגיע את פחדי הילדים

י״ד באלול ה׳תש״פ י״ד באלול ה׳תש״פ 03/09/2020 | מאת עדינה סוקלוף

ילדים והורים רבים חרדים ולחוצים יותר בתקופה זו. להלן כמה טיפים שיכולים לעזור.

יש כל כך הרבה אפשרויות לפתיחת בתי הספר השנה. בתי ספר רבים נותרו סגורים והם פועלים באופן וירטואלי. חלקם משתמשים בשילוב בין למידה מקוונת לבין ימים בבית הספר. חלקם נפתחים תוך הקפדה על כללי ריחוק חברתי.

ילדים והורים רבים חרדים ולחוצים יותר בתקופה זו. להלן כמה טיפים שיכולים לעזור.

1. הישארו רגועים:

אמנם זה לא כל כך פשוט לעשות זאת. כולנו חווים הרבה פחדים ודאגות. עם זאת, עלינו להישאר רגועים למען טובת ילדינו. כשאנו חרדים, ילדינו מרגישים זאת. אם נהיה לחוצים, הם ירגישו לחוצים. הקפידו להקדיש זמן לעצמכם, עשו משהו שאתם אוהבים לעשות, גם אם זה רק ל- 5 דקות. בנוסף, הנחו את ילדיכם למצוא דברים שהם נהנים מהם. תחביבים הם אמצעי ידוע לשחרור מתח. ניתן לעשות תרגילי ספורט כיפיים ביחד, לשים מוסיקה ולרקוד בסלון.

הפכו את הרוגע לעדיפות גבוהה בביתכם.

2. טפחו הלך-רוח של חוסן

בני אדם לא אוהבים אי-ודאות. אנחנו אוהבים לדעת עם מה אנחנו מתמודדים. עם זאת, החיים מלאי אי-ודאות. ההתמודדות עם נסיבות בלתי-צפויות בונה חוסן. לעיתים קרובות הדבר מאלץ אותנו להשתמש בכוחות שלא ידענו שיש לנו. כשאנו מגלים שניתן להתמודד עם העליות והמורדות של החיים, הדבר בונה את כישורי ההתמודדות. זה מחזק את האמון שלנו ביכולתנו להתמודד עם כל מה שהחיים יגלגלו לפתחנו. הידיעה הזו מפחיתה את החרדה.

למדו את ילדיכם: "הדברים לא לגמרי ברורים כרגע, אבל אי-ודאות היא לאו דווקא משהו רע. לפעמים, היא מכריחה אותנו ללמוד דברים חדשים ולהיות חזקים יותר".

יתרה מכך, משפחות בעלות חוסן יודעות שיהיו להן זמנים קשים, אבל שתוכלנה לעבוד ביחד כדי לצלוח אותם. שוב, גישה כזו נוסכת רוגע הן בהורים והן בילדים. אנו רוצים לומר דברים כגון: "זו תקופה לא קלה ועם זאת, אנו משפחה חזקה ונעבור את זה!"

3. אל תדברו רעות על מדיניות הממשלה לפני הילדים שלכם:

נדמה שכולם מבולבלים ביחס למדיניות הממשלה ומדיניות בתי הספר. שום דבר לא הגיוני. חשוב שלא תשתפו את ילדיכם בתחושות המרמור, התסכול והבלבול שלכם.

"אף אחד לא יודע מה הוא עושה!"

"זו תקופה נוראית ומסוכנת!"

"אפילו לא יודעים אם המסכות באמת עוזרות!"

הערות כאלה עלולות להגביר את רמת החרדה של ילדיכם. הגישה שלנו צריכה להיות גישה של שיתוף פעולה וחשוב לאמץ את הרעיון הבסיסי שכולם – כולל הממשלה ובתי הספר – עושים את המקסימום שאפשר במסגרת הנסיבות.

ניתן לומר:

"משרד הבריאות משתמש בכל המידע שיש לו עד כה כדי לוודא שכולנו נהיה בטוחים".

"זו תקופה מאתגרת, עם הרבה אי-ודאות. נעשה כמיטב יכולתנו כדי לשמור על בטחון המשפחה שלנו".

"הרופאים לא בטוחים לגבי הרבה דברים. רובם מאמינים שרחיצת ידיים וחבישת מסכה הן הדרכים הטובות ביותר לשמור על עצמנו. זו תהיה מדיניות המשפחה שלנו".

"היום הלכתי לסופר. כולם חובשים מסכות. כולם עושים כמיטב יכולתם כדי לשמור על הכללים ולשמור על הבטחון של עצמם ושל חבריהם".

4. היגיינה טובה:

מבחינה מעשית, ילדים מרגישים פחות חרדים כשיש להם מידה מסוימת של שליטה במצב נתון כלשהו. אם נלמד ילדים מה הם יכולים לעשות כדי לשמור על בטחונם ובטחון משפחתם, הדבר עשוי להרגיע אותם.

עבור ילדים צעירים יותר, הפכו את רחיצת הידיים למשהו כייפי. אתם יכולים לשיר להם את השיר האהוב עליהם או לרקוד ביחד. הראו להם את הדרך הטובה ביותר לכסות את הפה בזמן שיעול או התעטשות.

אתם יכולים ללמד אותם שחיידקים הם בלתי נראים. כשילדים מבינים למה הם צריכים לרחוץ ידיים, יש יותר סיכוי שישתפו פעולה.

עבור ילדים גדולים יותר, ניתן לבדוק ביחד איתם את המידע הרפואי העדכני, העוסק במדע שמאחורי בקרת מחלות. מציאת מידע מדויק ממקור מהימן בליווי מבוגר שניתן לסמוך עליו, יכולה לסייע לילדים להרגיש יותר בנוח לגבי המצב.

5. היו פתוחים עם ילדיכם:

חשוב לערוך שיחות קבועות עם ילדיכם על הפחדים שלהם ועל תחושותיהם. קבעו זמן שקט עם כל ילד, עשו איתם משהו שהם אוהבים, כדי שתהיה להם הזדמנות לדבר איתכם ולהיפתח, אם ירצו בכך.

אמרו להם בקביעות: "אפשר תמיד לדבר איתי אם יש לך חששות. אולי לא יהיו לי את כל התשובות, אבל אני מוכנה להקשיב".

6. התמקדו בהיבטים החיוביים:

תקופה זו היא באמת חסרת תקדים. לפני מרץ 2020 התלוננו על כמה אנחנו עסוקים וכמה קדחתניים הם החיים. עכשיו נדמה כאילו הזמן עצר. אנשים התחילו לעבוד בגינה, ללמוד נגינה, לאפות לחם ולבלות זמן רב יותר עם משפחותיהם. יש הורים שדיווחו שהם פורחים וכך גם ילדיהם. אינני רוצה להמעיט בחומרתה של מגפה זו. עם זאת, למרות שזוהי תקופה קשה ומאתגרת, יש גם צדדים חיוביים. יש גם יתרונות, אם רק נקדיש את הזמן ונתבונן.

אני אומרת לילדיי הגדולים יותר, "אני יודעת שאתם לא אמורים להיות בבית. אתם אמורים להיות בחוץ, בבית הספר ולפרוש כנפיים, אבל אני כל כך שמחה שהייתם אתנו כאן בתקופה הזאת ושיצא לנו לבלות איתכם את הזמן הזה".

ככל שתתמקדו יותר בצדדים החיוביים, כך יעשו גם ילדיכם.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן