רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

דייטים יוצאים מן הכלל

ט״ז בטבת ה׳תשפ״א ט״ז בטבת ה׳תשפ״א 31/12/2020 | מאת דבורה בלוך – אייזנבך

מבנים אישיים עוזרים לנו להבין מצבים בהווה ולחזות את העתיד. האם הם תמיד משרתים אותנו ביעילות?

היו לי הרבה דייטים יוצאים מן הכלל. דייטים עם בחורים יוצאים מן הכלל. כאלו שגרמו לי להטיל ספק בפרופילים שבניתי להם כל הדרך לדייט. פגשתי צרפתי שלא אוהב יין. מתכנת עם חוש הומור מבריק. נהג משאית צמחוני שקורא טולסטוי. בחור ישיבה שכותב מאמרים על קאנט ופגשתי גם עורך דין שעדיין גר אצל ההורים.

האם הנטיה שלנו לראות במקרים אלו מקרים יוצאים מן הכלל משרתת אותנו?

אנחנו מדענים נאיבים

לא תמיד יש לנו את די הזמן, התנאים והאנרגיות כדי לפענח מצבים בצורה אמפירית ומחושבת. בחיי היומיום אנחנו נדרשים לעיתים קרובות, לעשות שיפוטי בזק כשאנו נתקלים במצבים או באנשים חדשים. כשעוצר אותנו טרמפיסט אנונימי בכניסה לעיר יש לנו חמש שניות כדי להסיק על זהותו וכוונותיו. כדי להגיע להחלטה זריזה ובטוחה, נעזר בידע האישי שיש לנו על איך שנראה אדם ישר, איך הוא מדבר ובכלל האם הוא עוצר טרמפים.

הידע האישי שלנו, המורכב מחוויות אישיות והרבה ניסיון חיים, מאורגן בתבניות ידע שנקראות ״מבנים אישיים״. הבניה אישית עוזרת לנו להבין מצבים בהווה ולחזות את העתיד. יש לנו מבנים אישיים על הצורה שבה מדבר טרמפיסט, על האופן שבו נראה צמחוני, על מה שגורם לילדים להיפגע ועל האופן שבו מתנהגות נשים. יש לנו גם מבנה אישי על עורכי דין רווקים.

מבנים אישיים לא יעילים

קל יותר להמשיך להתנהל עם ההנחה שנשים רגשניות לא יכולות למנכל חברה מאשר לעדכן את המבנה האישי שלנו על אודות נשים רגשניות. הבניה מחדש של מבנים אישיים, זה כאב ראש לא קטן.

ההתכחשות לחוסר הרלוונטיות של מבנים אישיים היא מסוכנת יותר. היא יכולה לעורר בנו חרדה כשניקלע למצב חדש באין מבנה אישי שיוכל להסביר אותו. או שנחוש איום כשיתברר לנו שהמבנה האישי שלנו כבר לא רלוונטי. למשל, אם נחליט לשמר את המבנה האישי של בריטים = קרירות, מפגש עם בחור בריטי חם ולבבי, תתפוס אותנו לא מוכנים. אם נגלה שאנו פועלים בניגוד לפיענוח של מבני הליבה שלנו, נרגיש אשמים. לדוגמה, אם ניתן כסף לאדם שפושט ידו ברחוב למרות שהמבנה האישי שלנו צועק שהכסף ילך על סמים, נרגיש אשמים שפעלנו בניגוד לצו פנימי.

המצב הקיצוני של התמודדות עם מבנה לא יעיל הוא תוקפנות. תוקפנות מתבטאת בכפיה של מבנה לא רלוונטי על המציאות, כמו למשל אותם שמחזיקים בדעות אנטישמיות כלפי יהודים.

מתי אנחנו נדרשים לשדרג ולהרחיב מבנים אישיים

מבנים אישיים הם צורך קיומי. הם חשובים והכרחיים כשנדרשים לשיפוטי בזק, או כשאין לנו משאבים מנטליים זמינים כדי להגיע למסקנות מחושבות. החיים אינטנסיביים מספיק, ויש לא מעט סיטואציות שדורשות ממנו להתרכז ולהגיע למסקנות נבונות ושקולות.

כדי שהמבנים האישיים יהיו יעילים בזמן אמת, כדאי להפנות אליהם תשומת לב כשהדבר מתאפשר לנו. כשאנו נינוחים יותר, כשאין לנו דד ליין, או כשאנחנו מרגישים שמשהו לא מתיישב טוב עם המבנים שלנו.

דייט הוא הזדמנות נהדרת. הזדמנות לבחון מחדש את אותם המבנים לאור האדם שיושב מולנו.

ישנן הזדמנויות רבות, צריך רק לאתר אותן וליהנות מהן. עם הרבה אומץ וגם לא מעט סבלנות, נצליח לעדכן ולהגמיש את המבנים האישיים שלנו, לכאלו שמכילים הטרוגניות ורב גוניות.

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן