רשימת תפוצה

חכמה לחיים

נווט הקרב הדרוזי הראשון בצה"ל

כ״ג באדר ה׳תשפ״א 07/03/2021 | מאת אדם רוס

לאורך קריירה מפוארת נלחם סא"ל א' במלחמת לבנון השניה ובמבצעי "חומת מגן" ו"צוק איתן". ראיון בלעדי לאש התורה

כ-150,000 דרוזים חיים כיום בישראל, בעיקר בכרמל, בגליל וברמת הגולן. עקרונות הדת הדרוזית - דת מונותאיסטית שהתפצלה מן האסלאם השיעי במצרים לפני כ-1,000 שנה - מתמקדים ביושר, נאמנות, אדיקות, זולתנות והקרבה פטריוטית. חוק שירות חובה בצה"ל חל גם על גברים דרוזים, ואלפים מהם משרתים היום בחילות הצבא השונים.

"מאז שאני זוכר את עצמי היה לי ברור שאני הולך להתמקצע בצה"ל", אומר סא"ל א'. הוא רצה להיות חייל ביחידה קרבית מובחרת או לשרת בחיל הים, אבל כשהצטיין במבחנים הפיזיים והפסיכולוגיים והוצע לו מקום בקורס טייס היוקרתי, הוא שינה את דעתו. רק אחד מ-14 מועמדים, בממוצע, זוכה לסיים את קורס הטייס המאתגר בהצלחה, וסה"כ הוא מפיק בכל שנה כ-40 טייסים ונווטים שישרתו בחיל האויר של צה"ל. בשנת 2003 עשה סא"ל א' היסטוריה כשהחל את שירותו הקרבי במטוס F-16 והיה לנווט הקרב הדרוזי הראשון בחיל האויר.

סא"ל א' צד מטוס F16. "הברית בין מדינת ישראל והעדה הדרוזית חזקה מאד; אנחנו חלק בלתי נפרד מישראל"

"העדה שלי עשתה לי מסיבה ענקית, עם כל השייח'ים מהסביבה ומאות אורחים. מהתגובה שלהם הבנתי שההישג שלי משמעותי".

כיום, בן 38 ואב לשלשה, מתגורר סא"ל א' עם משפחתו בבסיס חיל האויר בחצרים. עד שהתגייס לצה"ל גר בעוספיא שבכרמל, עם משפחתו בעלת הרקורד הבטחוני העשיר: אביו מפקד במג"ב, וסבו, שהחל את דרכו בצד הסורי, אבל הפך להיות הקצין דרוזי הראשון בצה"ל.

סבו של סא"ל א' פיקד על כיתת חיילים דרוזים שחברו לצבא סוריה, כשהלה פלש למדינת ישראל הצעירה ב-1948. אלא שבאמצע המלחמה עבר צד והצטרף לצבא היהודים.

"סבא שלי התנדב להלחם נגד מדינת ישראל, כי נאמר לדרוזים בסוריה שצה"ל תוקף את הדרוזים בארץ". אלא שכשחצה את הגבול עם הכוח שעמו, פנה אליו נציג הקהילה הדרוזית והסביר לו ש'עבדו' עליהם. הישראלים ביחסים טובים מאד עם האוכלוסיה הדרוזית".

"סבא שלי לא האמין מיד. הוא חשב תחילה שטומנים לו פח. אבל אחרי שבדק את הנתונים השתכנע באמיתות הדברים. הוא חזר אפוא לסוריה וסירב להמשיך להילחם. כשנודע שהוא סירב פקודה, הוא נשפט ונידון לתליה".

סבו נמלט והבריח את הגבול לארץ.

עם אשתו ובנו. סא"ל א' גר עם אשתו ושלשת ילדיהם בבסיס חיל האויר בחצרים שבנגב

"הקהילה הדרוזית בארץ קיבלה אותו בזרועות פתוחות והגנה עליו. הוא למד מעט עברית ותוך זמן קצר היה לקצין בצה"ל". סבו של סא"ל א' לחם במלחמת ששת הימים וזכה בעיטור על אומץ לבו. הוא נפטר ב-2007.

"היינו קרובים במיוחד", הוא אומר. "הייתי הולך אליו כל יום אחרי הלימודים, היינו שותים קפה ומדברים. כשסיימתי קורס טייס, הוא אמר שזה היום המאושר בחייו. שסגירת המעגל הזו היא כמו חלום".

שירות פעיל

"אני תמיד מנסה לספר את סיפור המשפחה שלי לחיילים אחרים שאני פוגש. אני מרגיש שזה מקרב את החיילים זה לזה", אומר א'. "הברית בין מדינת ישראל והעדה הדרוזית חזקה מאד; אנחנו חלק בלתי נפרד מישראל".

בקיץ 2006, במהלך מלחמת הלבנון השניה, נקרא סא"ל א' לשרת בגבול הצפוני. "הגנתי על הבית הפרטי שלי, על המשפחה האישית שלי. הייתי חלק מכוח משימה שתפקידו היה להשמיד את סוללות הטילים ואת כני השיגור של החיזבאללה. זו היתה עבורי תחושה מדהימה של גאוה".

במהלך השנים הגן סא"ל א' על אזרחי ישראל במבצעים ובמלחמות רבים, כולל מבצע "חומת מגן" ב-2012 שנועד לפגוע בתשתיות הטרור הפלסטיני ולעצור את גל הפיגועים, ובמבצע "צוק איתן" כעבור שנתיים.

חיילים דרוזים מצטיינים בכל החילות. לפני שנה מונה הקצין הדרוזי הראשון למפקד יחידת הקומנדו שלדג

ניגוד עניינים

עם קהילות 'אחיות' בלבנון ובסוריה, מוצאים עצמם לעתים קרובות החיילים הדרוזים בצה"ל נלחמים מול קרובי משפחה.

"זה מורכב", אומר סא"ל א', "סבתא שלי גרה בלבנון, אבל אין לי שום דילמה. אחד מן העקרונות החשובים ביותר אצלנו הוא נאמנות ומחויבות מוחלטת להגנה על הארץ שבה אנו חיים. חיילים דרוזים ימסרו את נפשם עבור המדינה הזו".

"בשביל הבנים", המירוץ לזכר החיילים הדרוזים שנפלו במילוי תפקידם, 2017

איש משפחה

עם אשה ושלשה ילדים בגילים 9, 10 ו-11, סא"ל א' מודה: "זה לא פשוט להיות איש משפחה בעתות מלחמה. חיל האויר הישראלי הוא מן הבטוחים בעולם, אבל סיכון תמיד יש. אני מנסה, עד כמה שאפשר, לגונן על הילדים מהמציאות הלא פשוטה".

אחרי מספר שנות שירות פעיל במלוא המרץ, מונה סא"ל א' לפני שנתיים לפקד על בית הספר למטה המבצעי של חיל האוויר. תחת אחריותו נכלל הפיקוח על הקורסים וההכשרה שעוברים החיילים לקראת פעילות מבצעית.

במסגרת תפקידו הנוכחי סייע בהקמת מספר מכינות צבאיות בקהילה הדרוזית, שפועלות כמתווכות בין מערכת החינוך הדרוזית לחיל האויר.

"זה אולי יישמע מוזר, אבל החברים הטובים ביותר שלי בחיל האויר הם החיילים הדתיים והמסורתיים. האהבה שלנו למסורת מחברת אותנו זה לזה. וגם חברים מוסלמים יש לי. רובם מכבדים מכל הלב את מה שאני עושה, ומספרים הולכים וגדלים שלהם בוחרים להתגייס לצה"ל ולקחת חלק פעיל ביותר במדינה".

"כחיילים דרוזים אנחנו בהחלט מרגישים הערכה מצד הישראלים", מסכם סא"ל א'. "אני גאה מאד להיות ישראלי, גאה מאד שהגעתי לדרגה גבוהה כך־כך בחיל האויר, וגאה מאד שאנחנו חלק כה מהותי מצבא ההגנה לישראל".

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram