רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

כלל ה- 10 וה-5

י״ט בסיון ה׳תשפ״א י״ט בסיון ה׳תשפ״א 30/05/2021 | מאת פיליפ מוסקוביץ

כשאתם נמצאים במרחק 3 מטרים (10 צעדים) ממישהו, צרו קשר עין עמו וחייכו. כשאתם נמצאים במרחק של 1.5 מ' (5 צעדים) ממישהו, אמרו לו גם שלום. זוהי דרך פשוטה לגרום להבדל דרמטי.

כולנו יכולים ללמוד מכלל ה- 10 וה- 5 הרווח בתעשיית האירוח: כשאיש צוות נמצא במרחק 3 מטר מאורח, עליו לחייך וליצור קשר עין ישיר. כשאיש הצוות נמצא במרחק 1.5 מטר מהאורח, איש הצוות מברך בנוסף את האורח במילים.

זה פשוט, אולם שינויים קטנים אלה יכולים להיות בעלי השפעה אדירה.

רשתות מלונות וחברות מצליחות אימצו כלל זה כדרך יעילה ולא יקרה להעשיר את החוויה של אורחיהם. בחברת וולמרט הטביע המייסד, סם וולטון, את המושג של "גישת 3 המטר" (או 10 הצעדים) ואמר, "אני רוצה שתוודא שבכל פעם שאתה נמצא במרחק 3 מטרים מלקוח, תסתכל לו בעיניים, תברך אותו ותשאל אותו אם אתה יכול לעזור לו". בדיסני, הכלל הורחב כדי לפרט באילו צעדים יש לנקוט בדיוק בכל שלב שבו איש צוות של דיסני נמצא בקרבת אורח. מרי קיי אש, המייסדת של מרי קיי קוסמטיקס, אמרה "לכל אדם יש שלט בלתי נראה שתלוי על צווארו ועליו כתוב, 'תגרמו לי להרגיש חשוב'. אף פעם אל תשכחו את המסר הזה כשאתם עובדים עם אנשים". מעשים פשוטים כגון חיוך ואמירת שלום עונים על הצורך האנושי שלנו להיראות ולהרגיש שאנחנו חשובים.

שון ארצ'ר, מחבר הספר " Before Happiness: The 5 Hidden Keys to Achieving Success, Spreading Happiness, and Sustaining Positive Change" מתאר כיצד אחרי החורבן שהותיר אחריו הוריקן קתרינה, חיפשה חברת אושנר מערכות בריאות בלואיזינה דרכים להגדלת החיוביות בקרב 11,000 העובדים שלה. כדי לסייע להם להגיע למטרה זו, יעץ להם שון ליישם את כלל ה- 3 וה- מטר וחצי. אושנר הכשירו באופן פורמלי את הצוותים שלהם לחייך ולומר שלום לפי הכלל, והכניסו כלל זה כמרכיב מרכזי בהערכת הביצועים שלהם. היו ספקנים רבים. חלק מהרופאים היו עסוקים מדי, בשעה שאחרים חשבו שכל הסיפור נדוש למדי ואמרו דברים כגון "אין לי זמן לבזבז על היוזמה המטופשת הזו של משאבי אנוש. אני עסוק בהצלת חיים".

ההוראה לחייך לא רק שינתה לטובה את התרבות הארגונית באושנר מערכות בריאות, אלא גם שיפרה דרמטית את התוצאות של המטופלים. כפי שכותב ארצ'ר: "לא רק שיוזמה זו שיפרה את שביעות הרצון של המטופלים מהטיפול, היא שיפרה גם את התוצאות עבור בית החולים". יתרה מכך, שביעות הרצון של המטופלים מהטיפול היא אחד המנבאים החזקים של רווח לבית החולים. תוך שנה מאז שהחל בית החולים ליישם את הכלל, חלה עלייה של 5 אחוזים בניקוד של בית החולים במדד הבודק את שביעות רצון המטופלים, עליה של 2.1 אחוזים בביקורי מטופלים ושיפור ניכר בציונים כספק שירותי רפואה. אושנר דיווחו על רווח של 1.8 מיליארד דולר ב- 2011, כך שאם היתה עליה של 0.1 אחוז ברווח, הרי שחסכון של מיליוני דולרים, מסייעים בטיפול ביותר חולים! כל זה נותן משמעות חדשה לביטוי "חיוך של מיליון דולר".

תארו לעצמכם כמה חמה וידידותית יותר תהיה הקהילה שלנו אם נפעל באופן דומה לחברות מצליחות אלה וניישם את כלל ה- 3 ו- 1.5. בכל פעם שאתם נמצאים במרחק 3 מטרים ממישהו, או 10 צעדים ממנו, צרו קשר עין וחייכו. בכל פעם שאתם במרחק 1.5 מטר, (או 5 צעדים ממנו) אמרו גם שלום.

בפרקי אבות כתוב "וֶהֱוֵי מְקַבֵּל אֶת כָּל הָאָדָם בְּסֵבֶר פָּנִים יָפוֹת" (פרק א, משנה טו). בספר אבות דרבי נתן כתוב שזה מלמד שאם אדם נותן לחברו את המתנות היפות ביותר בעולם, אולם עושה זאת בפנים חמוצות, כאילו לא נתן לו דבר. אך אם אדם מקבל את חברו בחיוך, גם אם לא נתן לו דבר, כאילו העניק לו את המתנות היפות ביותר בעולם.

קשר עין, חיוך ואמירת שלום הם שלושה דברים שלא עולים לנו שקל. כשעושים את שלושתם, הם נמשכים פחות משנייה. ועם זאת, ניתן לשנות בהם את החברה שסביבנו ואת עצמינו. הם עוזרים לאנשים להרגיש בנוח וניתן לתרגל את זה בכל מקום שאליו אנו הולכים. כל מה שדרוש הוא טיפת מודעות לאורך היום.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן