רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

משפחה

סודות של בלבוסטה, חלק א'

כ״ג בתשרי ה׳תש״ע כ״ג בתשרי ה׳תש״ע 11/10/2009 | מאת פנינה ג'ייקובס

כמה עצות פשוטות להפוך את עצמך ל"כוהנת הגדולה" של ניהול הבית.

לא נולדתי עם כושר ארגון. אחד הזיכרונות החזקים שמלווים אותי הוא שחזרתי הביתה מאוחר בלילה וזחלתי למיטה מלאה בכלים מלוכלכים. אחי דחף לי אותם בין המצעים, כדרך להזכיר לי שאני מתרשלת במילוי חובותיי בבית.

היום אני אמא ועקרת בית במשרה מלאה, ללא עזרה בניקיון. כנשואה פלוס בית מלא בילדים, הבנתי במהירות שאני חייבת "לתפוס את עצמי", כי אם לא אני, אין מי שינקה אחריי (או ליתר דיוק אחרי כל אחד אחר בבית). במשך השנים הראשונות למדתי בהדרגה להיות מאורגנת. המניע שלי היה פשוט - רציתי לתפקד בצורה היעילה ביותר על בסיס יומי, והייתי נחושה ללמוד איך לממש את רצוני.

את מיומנויות ניהול הבית הנוכחיות שלי למדתי מהחיים, והן נולדו מתוך צורך ללמוד מתוך הטעויות שלי.

אני בדרך כלל לא מתערבת ב"שיטות" הזולת, וגם אתם לא אמורים. אבל הייתי רוצה לשתף אתכם בכמה טיפים שהפכו את חיי לפחות לחוצים. חילקתי את העצות שלי לששה תחומים (במאמר זה נביא את שלושת הראשונים):

ניהול זמן

הימנעו מבלגן: בתור מורה לשעבר, אני משתדלת להימנע מלהשתמש בקלישאות; בכל אופן, לפעמים אין דרך טובה יותר להגיד את זה: "הרבה יותר קל לִמְנוע מאשר לתקן", אם משתדלים לא לעשות בלגן במשך היום, לא צריכים לנקות הרבה אחר כך. הדבר הראשון שאני מציעה הוא לסדר את המיטה שלכם מייד אחרי שאתם קמים בבוקר, כנ"ל לגבי להתלבש. שני הדברים האלה גורמים לכם לחוש מוכנים, ונותנים לכם קרש קפיצה טוב יותר לשאר היום. מובן שגם כוס קפה לא יכולה להזיק.

בכל יום, בחרו דבר אחד שאתם לא רוצים לעשות וטפלו בו מייד

לא לדחות: בכל יום, בחרו דבר אחד שאתם לא רוצים לעשות וטפלו בו מייד. לדוגמא, השליכו את דואר הזבל ברגע שאתם נכנסים הביתה אחרי שרוקנתם את תיבת הדואר.

משימות מורכבות: נסו למלא מה שיותר משימות בבת אחת. טלפון סלולארי או אלחוטי מועיל מאוד בתחום הזה. נסו לקפל כביסה ובו בזמן להשיב לשיחות שלא נענו. אני מכבסת כביסת יד במקלחת, בזמן שבן השבע שלי מתקלח ומצחצח שיניים (גם ילדים יכולים ללמוד למלא מטלות מורכבות).

תכננו מראש: הכנות רבות ככל האפשר בלילה הקודם, משככות במידה ניכרת את סערת הבוקר. אם יש לכם ילדים, בדקו שכל שיעורי הבית, אישורים וחתימות, ספרים, מפית אוכל וכו', מוכנים ליציאה כבר בערב הקודם. על אותה הדרך, הכינו את הבגדים של כל הילדים (כולל גופיה וגרביים). אם הילדים מספיק גדולים, הרגילו אותם לעשות זאת בעצמם. אם תוכלו גם להכין מראש את רכיבי ארוחת הבוקר, ולארוז את ארוחות העשר בשקיות ולהשאיר במקרר עד לבוקר, אז אתם צעד אחד קדימה.

קניות

הימנעו מאימפולסיביות: ציידו את המזווה והמקרר בקליפסים עם תפריטים מתוכננים ממה שכבר יש לכם ושאתם משמשים לעתים קרובות. בדרך הזאת תוכלו לחסוך הרבה כסף, משום שזה מרסן את דחף הקנייה בחנות המזון וגם חוסך זמן. קנו מתוך רשימה מסודרת והיצמדו אליה. נסו לא לצאת לקניות כשאתם רעבים או מלווים בילדים קטנים, שעלולים לנדנד לכם לקנות ג'אנק-פוד ומוצרים אחרים מחוץ לתוכנית.

העריכו את הצורך שלכם: רכישה בכמויות גדולות היא לעתים קרובות זולה יותר, אך לא תמיד. אמדו את הצרכים העכשוויים והצפויים שלכם לפני שאתם קונים. זה לא "מחיר מציאה" אם אתם לא צריכים את זה או שלא תשתמשו בזה לפני שיפוג תאריך השימוש. גם קופון לא חוסך יותר מדי אם מדובר במוצר שבכל מקרה לא תכננתם לקנות מלכתחילה. טוב מאוד לתרגל גם איפוק מול קטלוגים או קניות אינטרנט. קניה בצורה הזאת יכולה לחסוך זמן וכסף, אבל היא יכולה גם להיות אסון אם היא גורמת לנו לערוך קניות מיותרות. כלל חשוב לפני עריכת קניה מוטלת בספק, הוא לנסות לא לחשוב עליה במשך שבוע. אם אחרי שבוע שהתעלמתם ממנה אתם עדיין חושבים שאתם צריכים אותה, אז שקלו לקנות את הפריט.

ניקיון

האספקט הזה בניהול הבית הוא אולי הכי פחות זוהר, אבל באופן פוטנציאלי הוא הכי חשוב. ליכולת לנהל את מרחב המחיה שלכם בצורה נקייה ומאורגנת עם השקעה מינימלית, יכולה להיות השפעה משמעותית על ההרגשה שלכם בחיי היומיום. אין ספק שיותר קל לדבר על זה מלעשות את זה.

קבעו סדר עדיפויות: אם אתם יכולים להרשות לעצמכם להחזיק מנקה במשרה מלאה, אז כפי הנראה אתם לא זקוקים לעצתי. אם אתם צריכים, אבל יכולים להרשות לעצמכם עזרה מינימלית בלבד, בררו אילו תפקידים יומיומיים אתם יכולים לעשות בעצמכם, כדי שלא תצטרכו לשלם למישהו על זמן שנדרש לתחזוקה בסיסית (הדחת הכלים של ארוחת הבוקר, סידור מיטות, טאטוא, הרמת צעצועים). ואז, העזרה בשכר תוכל לעזור לכם ביעילות רבה למלא את המשימות הקשות יותר (חלונות, תריסים, שאיבת אבק, שטיפה, שירותים ואמבטיה, החלפת מצעים).

כלים מלוכלכים: אם יש לכם מדיח, נפלא. אבל אם לא... אני הולכת לחזור על מנטרה קודמת: אל תדחו. כשאתם משתמשים בכלי, נסו לשטוף אותו תיכף ומיד. אם אתם משתמשים בכפית כדי לבחוש את הקפה, ייקח לכם לא יותר משלוש שניות לשטוף את הכפית ולהחזירה למקומה, "הרבה יותר קל למנוע..."

ניקיון כללי: תעשו מה שמתאים לכם בתחום הזה, אבל הקלו על עצמכם כמה שאפשר. אני משתמשת במגבונים לחים כמעט לכל דבר. אני מפזרת קופסאות מגבונים כמעט בכל מקום בבית, במכונית, בעגלה... אני משתמשת המון בתרסיסי ניקוי לא רעילים. מים וחומץ לבן משפיעים מצוין על רצפה, שיש וחלונות. מעט סבון כלים ומים במיכל מרסס יכולים גם הם להועיל. הרעיון הבסיסי הוא לנגב כל כתם לפני שהוא הופך ללכלוך דביק שצריכים לקרצף.

לא משנה באילו חומרים אתם משתמשים, דאגו לאחסן אותם במקום בו אתם עשויים להזדקק להם. אם אתם צריכים ללכת למטבח כדי לקחת חומר ניקוי לשימוש באמבטיה, סביר מאוד שתדחו את זה לאחר כך.

כדי להפחית בלגן כשמכינים אוכל, פתחו קופסאות ופחיות ובחשו את השוקו מעל לכיור או בתוכו, ולא על השיש. כשקולפים ירקות, שוברים ביצים וכו', תלו שקית ניילון (מאלה שמקבלים בחנות) על הברז, והשליכו את הקליפות והאשפה ישירות לתוך השקית. כשמסיימים, קשרו והשליכו לפח!

כביסה: זאת עלולה להיות משימה מטרידה ולא משנה מה שתעשו. האנשים שאני מכירה שיכולים להרשות לעצמם עוזרת בית במשרה חלקית, משקיעים את הכסף בזה. אם אתם מכבסים לבד (כמוני) יש שני דברים שתכלו לעשות כדי שהמשימה הזאת לא תגזול מכם שעות ארוכות.

גם לילדים שלי יש סלי-כביסה בחדריהם. על פניו, נראה שהם נהנים מתרגול קליעה למטרה

ראשית, דאגו שלכולם תהיה גישה נוחה לסל כביסה, כדי שהיא לא תמצא את עצמה מושלכת על הרצפה, תחת המיטה, וכו', בחדר השינה יש לי שלושה סלי נצרים קטנים. האחד לכביסה לבנה, השני לכהה והשלישי לניקוי יבש בלבד. גם לילדים שלי יש סלים בחדריהם. על פניו, נראה שהם נהנים מתרגול קליעה למטרה. אני מכבסת כל יום, אבל אני עושה מכונה אחת במקום לערוך מרתון לקראת סוף השבוע. יום אחד אני מכבסת כביסה לבנה ויום אחד צבעונית. כשמכבסים בתדירות גבוהה זה גם עוזר לצמצם את כמות הביגוד הדרושה.

הקליקו כאן כדי לקרא את חלקו השני של המאמר: סודות של בלבוסטה, חלק ב'

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן