רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

כוח ההתנגדות הפנימית

א׳ בתמוז ה׳תש״ע א׳ בתמוז ה׳תש״ע 13/06/2010 | מאת ד"ר אלן מוריניס

בתוך כל אחד מאיתנו משולבת מערכת אִתגור רוחנית.

גם כשאנחנו יודעים מה נכון וטוב לעשות, לא תמיד קל לנו לפעול על פי הידיעה הזאת. ברגע שמתעורר בנו רצון לעשות משהו טוב, מיד קופצת ועולה בנו התנגדות. זה יכול להיות רצף של טיעוני-נגד, או תחושת בטן, או תאווה, שמושכים אותנו לכיוון ההפוך.

חכמינו ז"ל העניקו שם לנטייה השלילית הזאת, הם קראו לה "היצר הרע" - הדחף לעשות רע. היצר הזה מצוי בכל אחד מאיתנו, הוא מעמיד אותנו מול ניסיונות ואתגרים - ובדיוק לשם כך הוא נועד. נולדנו עם בחירה חופשית ואנחנו יכולים לבחור אם לעשות טוב או רע, אבל בכל פעם שאנחנו מנסים לעשות משהו שפונה לכיוון הטוב, עלינו לצפות שההתנגדות הפנימית הזאת תגיח מבין הצללים. יש לנו נטייה פנימית לרומם ולטהר את עצמנו – והיא היצר הטוב, ומה שעומד בדרכנו הוא המתנגד המובנה בתוכנו – היצר הרע.

בכל פעם שאנחנו מנסים לעשות טוב, ההתנגדות הפנימית תגיח מבין הצללים

הרב אליהו דסלר קבע מושג יעיל מאוד שיכול לעזור לנו להבין את תופעת המשיכה והדחייה הפנימית, את הניגודיות שאנו חשים בכל פעם שאנחנו מנסים לעשות משהו שמשקף את שאיפותינו ומביא להתעלות. הרב דסלר מזהה בכל אחד מאיתנו את מה שהוא מכנה "נקודת הבחירה". בכל אדם, הוא מסביר, קיים מעין קו-חזית פנימי, שנקבע בדיוק באותם מקומות שבהם פעילה אצלו הבחירה החופשית; אותם מקומות שבהם קיים סיכוי שווה שהוא יבחר לפעול באחת משתי הדרכים השונות – הנכונה או השגויה. הרב דסלר ממחיש את כוונתו בעזרת משל לשדה קרב אמיתי:

כששני עמים נלחמים, הנה המלחמה היא על מקום מערכתה [החזית שבה מתנהלים הקרבות]. כל מה שאחורי צבא העם האחד, הוא כולו תחת רשותו ואין לו שום ניגוד כלל; וכן מה שהוא מאחורי השני, כולו ברשות השני.

אם האחד ינצח פעם בקרב, וידחה [יסיג] את השני מרחק מה, אזי בהתחדש הקרב, יהיה במקום שיעמדו שניהם אז. אבל במקום שרכש [שכבש] לו הראשון, שם אין עוד מלחמה, כי הוא ברשותו.

הרי שבפועל יש רק חזית אחת, ובכוח, כל שטח שתי המדינות הוא קרב.

ציור זה מתאר את המצב שבו אנו נתקלים בכל פעם שאנחנו מנסים לעשות משהו שכרוך בבחירה. אם מדובר בבחירה פשוטה שבה הערכים והרצונות ברורים היטב, אז אנחנו לא מרגישים שום מלחמה. קל לעשות את הטוב. באותה מידה, ההחלטה קלה כשהיא הרבה מעבר ליכולת או לרצון שלנו – גם אז אנחנו אפילו לא חושבים פעמיים, ועושים את הרע. איננו מסוגלים אחרת. הרב דסלר ממקד אותנו: "אין הבחירה שייכת אלא בנקודה שבין צבאו של היצר הטוב לצבאו של היצר הרע".

כדי להמחיש את דבריו, הוא נותן דוגמא לשני אנשים הכבולים להנאה חומרית. האחד הוא גנב מקצועי שגדל בינות שודדים וגנבים. לאדם זה אין כל מאבק פנימי אם לגנוב או לא לגנוב, משום שזוהי דרך חייו מינקות: "אצלו לא תהיה בחירה אם לגנוב או לחדול," אומר הרב דסלר. בכל זאת, גם לאדם הזה יש פוטנציאל להתקדמות רוחנית, ואי שם בתוכו חיה בחירה חופשית ואמיתית. הרב דסלר מביא דוגמא לבחירה ברמה נמוכה כזאת. נניח שהיו מגלים את הגנב הזה באמצע שוד, האם הוא היה יורה כדי לברוח ומסתכן ברציחה? אם יהיה לו קשה באמת לענות על השאלה הזאת, ולא ברור מה תהיה ההחלטה שלו במקרה כזה - סימן שזוהי אחת מנקודות הבחירה שלו, "כי זוהי האמת אשר יבחין בה על פי יצר הטוב שלו במדרגתו, ובעצת יצרו הרע (ואם יחליט לשמוע לקול היצר הרע) יתעלם ממנה."

האדם השני שהרב דסלר מתאר, גדל במשפחה טובה בעלת ערכי מוסר גבוהים. לאדם כזה לא יהיה אפילו פיתוי קל שבקלים לגנוב. האם זה אומר שאין לו נקודת בחירה שבה יעמדו מולו אתגרים רוחניים? לא, גם לאדם כזה יש ניסיונות, שדרכם יוכל לצמוח מבחינה רוחנית. בעוד שגניבה אינה אפשרות ריאלית מבחינתו, במקרה הזה נקודת הבחירה שלו תתייחס לאספקט שונה ביחסו לרכוש, כמו כמה צדקה לתת, וכשהוא כבר נותן, אם לעשות זאת בנדיבות ובנעימות.

אז לכולנו יש נקודות בחירה שבהן אנו עומדים בניסיון, כשכוח המשיכה של כל אחת מהדרכים שלפנינו, שווה בעוצמתו. נקודות הבחירה האלה מגדירות את קו החזית במאבק הרוחני של כל אחד מאיתנו. בצד אחד נמצאת הטריטוריה של היצר הטוב, ומולה, זאת של היצר הרע.

שלבים בסולם

הרב דסלר מסכם את הדיון שלו בהבהרה שנקודות הבחירה אינן נשארות במצב סטאטי:

בבחירות הטובות האדם עולה למעלה, היינו שהמקומות שהיו מערכת המלחמה מקודם, נכנסים לרשות היצר הטוב, ואז המעשים הטובים שיוסיף לעשות בהם, יהיו בלי שום מלחמה ובחירה כלל... ; וכן להפך, הבחירות הרעות מגרשות [את] היצר הטוב ממקומו, וכשיוסיף לעשות מן הרע ההוא יעשנו בלי בחירה – כי אין עוד אחיזה ליצר הטוב במקום ההוא.

חשבו על הבחירות שעמן אתם מתמודדים לעתים קרובות, על המקום שבו אתם מתנסים באפשרות לבחור באחת מן הדרכים. האם יוצא לכם להתלבט מול מנת הקינוח השנייה? האם הושטת יד לארנק מהווה מאבק שתוצאותיו אינן ידועות מראש? האם אתם יודעים שאתם צריכים להתקשר או לבקר ידיד חולה, ובכל זאת מהססים ומתקשים לעשות את זה בפועל? האם אתם מביטים בכיור מלא כלים ותוהים ושוקלים ודנים ביניכם לבין עצמכם אם זאת האחריות שלכם או לא?

בנקודות הבחירה האלה טמון הפוטנציאל הגדול ביותר להתעלות רוחנית

יתכן שתמצאו את עצמכם בחלק מן הדוגמאות האלה, או שתוכלו לפרט כמה משל עצמכם. לא משנה מהי רמת הבחירה שלכם - תהיו בטוחים שיש לכם נקודות בחירה. אבל זכרו: הן לא מציינות רק נקודות של חוסר-ודאות בהתנהגות שלכם, הן גם השערים שבהם מצוי הפוטנציאל הגדול ביותר להתעלות רוחנית. חשוב להבין שכל בחירה שאתם עושים יכולה להוות שלב בסולם ההתקדמות הרוחנית שלכם (או חס וחלילה, להפך).

בדיוק כפי שמסלול ההתקדמות ומערכת נקודות הבחירה מיוחדים לכל אחד מאיתנו, כך גם מגיע אלינו היצר הרע הפנימי עם ניסיונות שנתפרו במיוחד עבורנו. אנחנו נתפתה או נירתע רק על פי התכונות והבחירות שמאתגרות אותנו באופן אישי.

עלינו לבחור בטוב מספיק פעמים ככה שנצליח שהדבר שהיה אתגר גדול אתמול הוא כבר "שטח כבוש" של ה"יצר טוב" היום. כבר לא תהיה בו התנגדות. כמובן שפירוש הדבר שתיפתח חזית במקום חדש, מקום שאתמול היה בשליטת "היצר הרע". כך נמשיך ונתקדם ונתעלה ונגביר את האור על החושך.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן