רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

images

הסוד של מרק הירקות של סבתא - התבלין שאין לו תחליף

ג׳ בטבת ה׳תשפ״ב ג׳ בטבת ה׳תשפ״ב 07/12/2021 | מאת שרה'לה

קר לכם, רטוב לכם, הכל אפרורי בחוץ והרוח מנשבת, ובמקרה אתם עוברים ברחוב שגרה הסבתא שלכם

תארו לכם את המצב הבא: אתם באים מאיזה מקום, קר לכם, רטוב לכם, הכל אפרורי בחוץ והרוח מנשבת, טיפות הגשם מצליפות על פניכם ובמקרה אתם עוברים ברחוב שגרה סבתא. אתם עולים למעלה, כשפיכם כבר מעלה ריר למחשבה על המרק המהביל שסבתא תגיש לכם. ואכן, הדלת נפתחת, סבתא כל כך שמחה לראותכם שהיא לא מפסיקה לאחוז בידכם ולצקצק בלשונה. בואי מידעלה, שבי לשולחן, סבתא תגיש לך מרק טוב, זה יחמם לך את העצמות בקור המקפיא הזה.

המרק שסבתא מגישה, טעים, מרק נפלא, ואתם מאושרים, ומרגישים שובע. זה לא שאכלתם המון, אכלתם קצת, אבל אתם שבעים. אתם יוצאים מהבית של סבתא מפוצצים ועם חום כזה בלב שמזיז את כל העננים ונותן לקרן אור להפציע. הזיכרון הזה של המרק שאכלתם באותו היום אצל סבתא נשאר אתכם לאורך הרבה מאד זמן.

וכעבור כמה חודשים/שנים, יצא לכם להיות במצב דומה, תקועים ברחובותיה של עיר (עיר אחרת). ושוב קר לכם, הרוח מנשבת, טיפות הגשם מצליפות בכם ללא רחם, הנעלים מתמלאות לאט לאט במים מהשלוליות הרבות שבצידי הדרך ואתם... פתאום נזכרים באותו יום חורפי וקר כשסבתא נתנה לכם מרק.

אךךךך אתם חושבים לעצמכם, מה לא הייתי נותנת עבור מרק כזה של סבתא. אז החלטתם שבכל מחיר תאכלו מרק! אתם מחפשים מסעדה (כי הבית של סבתא נמצא בעיר אחרת) ולא סתם מסעדה, מסעדה שתהיה כייפית כזו, שתפנק אתכם. מצאתם את המסעדה המבוקשת ואתם מתיישבים להזמין מרק עם שם צרפתי כזה שאינכם מבינים ומתפללים שיגיע מרק כזה כמו של סבתא.

המלצר בא אליכם עם חיוך שפוך על פניו, לוקח את ההזמנה וחוזר כעבור זמן קצר עם מרק. המרק הוא כמובן המרק היקר ביותר במסעדה והוא מוגש מוקרם עם לחם שום בצד. אתם מתחילים לאכול. סיימתם את צלחת המרק אבל אינכם מרגישים שובע, אז אתם מזמינים צלחת נוספת. אחרי שתי צלחות החלטתם שהכיס לא יעמוד בצלחת נוספת ואתם מרגישים תחושת אכזבה כזו. כל כך הרבה כסף שילמתם רק בשביל מרק והוא לא מגיע לקרסוליים של המרק של סבתא.

מה קרה פה?

למה קצת מהמרק של סבתא מילא אותנו בעוד שהרבה מהמרק היוקרתי השאירנו בתחושת החמצה וחוסר שובע?

כי תחושת השובע לא באה מהמרק, היא באה משפתיה הרוחשות של סבתא בזמן שבישלה אותו. היא באה מהתפילות ומהאהבה והרגש שסבתא השקיעה במרק. מה היא לא מכניסה לתוך המרק. מקלפת בצל ועיניה זולגות דמעות בתחינה אילמת שלא נצטנן, מקלפת גזר ומתחננת לקריעת גזירות רעות, מכניסה עוף מתובל בברכות והלוקשען...כל לוקשען מבורך. כיצד נצא רעבים? דבר ידוע הוא שמרק עוף זך עם לוקשען מרפא כל הצטננות אבל התבלין המרפא הוא אהבתה של סבתא.

ואני חושבת על ילדותי שלי ועל זה שמעולם לא היתה לי סבתא. מעולם לא היה לי את המרק עם התפילות, את האהבה הסבתאית הזו. כל החיקויים לא יכלו למלא את החלל הזה. ואין זה נוסטלגיה, אלו פשוט געגועים למה שמעולם לא היה לי. מעולם לא הכרתי את סבתא שלי, היא נספתה בשואה אבל לו היא היתה חיה, היא היתה מכינה לי כזה מרק ועל זה שהיא היתה עושה, אני אוהבת אותה אהבת נפש.

* * *

על מרק עוף ותרופות סבתא אחרות
יערה הולצמן
שלל עצות לתרופות סבתא ומתכון מנצח למרק עוף.

 

מרקים לחורף חם
יערה הולצמן
אין כמו מרק לחיות נפש צוננת וקרה. על המרקים שיעשו לכם חורף חם יותר...

 

משקאות חמים לחורף קר
יערה הולצמן
מוגש לפניכם לקט משקאות, שיחממו לכם את החורף. מומלץ ללגום תוך כדי התכרבלות תחת הפוך, ההפשרה מובטחת!

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן